Έγκριση διοργάνωσης επιμορφωτικής ημερίδας εκπαιδευτικών Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης

Το Κ.Π.Ε. Στυλίδας-Υπάτης, στα πλαίσια υλοποίησης της Πράξης «Κέντρα Εκπαίδευσης για

κατάλογος

το περιβάλλον και την Αειφορία, Δράσεις Δια Βίου Μάθησης για τους ενήλικες» μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» που συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο – Ε.Κ.Τ.) και τους εθνικούς πόρους,  διοργανώνει επιμορφωτική ημερίδα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, σε συνεργασία με τους υπευθύνους Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης  της Γ΄ Αθήνας & στα πλαίσια του θεματικού έτους  

«Ενεργοί πολίτες», με θέμα:

«Η περιβαλλοντική εκπαίδευση στο σχολείο, δημιουργεί…… τους ενεργούς πολίτες του αύριο»

Η επιμορφωτική ημερίδα δώδεκα (12) διδακτικών ωρών, απευθύνεται σε 50 εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης όλων των ειδικοτήτων της Γ΄ Αθήνας και θα υλοποιηθεί το Σάββατο  25 Ιανουαρίου  2014, από τις 10.00 έως  τις19.00.

Πρόγραμμα :                                                          

08.00-10.00:  Μετάβαση από Αθήνα στο Γοργοπόταμο

10.00-11.00:  Επίσκεψη στο Γοργοπόταμο  (Αρχαίος Δύρας) και  στην ιστορική

                         Γέφυρα, με μικρό διάλειμμα.

                        α) Αναφορά στο ιστορικό γεγονός της ανατίναξης.

                        β) Επίσκεψη σε   νερόμυλο και υδροτριβή.

11-00-12.30: Μετάβαση  στις θερμές πηγές Καλλίδρομου  και στις Θερμοπύλες:     

                      α) Ενημέρωση, στοΚΕΝΤΡΟ ΙΣΤΟΡΙΚΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΘΕΡΜΟΠΥΛΩΝ.

                      β) Επίσκεψη στα μνημεία Λακεδαιμόνιων και  Θεσπιαίων και στο  

                      λόφο  του    Κολωνού.

12.30-13.30:  Εργασία πεδίου με μετρήσεις,  στις θερμές πηγές του «Ηρακλή»  στις 

                         Θερμοπύλες.  Κουτμάνης  Παναγιώτης, Αγγελής Κωνσταντίνος,  

                        Κουραβάνας Γεώργιος, Συλεούνης Στυλιανός (ΚΠΕ Στυλίδας-Υπάτης).

13.30-14.00:  Μετάβαση στη Στυλίδα

14.00-15.30:  Γεύμα.

15.30-18.30: Εισηγήσεις  και εργαστήρια στους χώρους του ΚΠΕ ΣΤΥΛΙΔΑΣ-ΥΠΑΤΗΣ

 15.30-16.00: « Τα προγράμματα και τα δίκτυα του ΚΠΕ Στυλίδας-Υπάτης»,    

                          Μαρίνα Παπαγεωργίου- Υπεύθυνη ΚΠΕ Στυλίδας- Υπάτης, Κουτμάνης

                          Παναγιώτης- Αν. υπεύθυνος ΚΠΕ  Στυλίδας- Υπάτης

 16.00-16.30: «Ανακαλύπτω το χθες στα εργαστήρια του ΚΠΕ», εργαστήριο,

                         Αγγελής Κωνσταντίνος, Κουραβάνας Γεώργιος, Συλεούνης Στυλιανός,

                         Καραγκούνης Γεώργιος- μέλη της Π.Ο.  του ΚΠΕ Στυλίδας - Υπάτης .

16.30-17.00 : Διάλειμμα

17.00-18.30: «Παγκόσμιο καφέ», εργαστήριο από την Ελένη Νιάρχου, Υπεύθυνη

                         Π.Ε. Α/θμιας εκπ/σης  Γ΄ Αθήνας και Ιωάννα Ντίνου, Υπεύθυνη Π.Ε.

                         Β/θμιας εκπ/σης   Γ΄ Αθήνας

 18.30-19.00: Αξιολόγηση ημερίδας-παραλαβή βεβαιώσεων

 19.00-21.00: Επιστροφή στην Αθήνα

 Πίνακας 1- εισηγητών

A/A

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΙΔΙΟΤΗΤΑ

1

Παπαγεωργίου Μαρίνα

Υπεύθυνη   ΚΠΕ  Στυλίδας-Υπάτης

2

Κουτμάνης Παναγιώτης

Αν. υπεύθυνος ΚΠΕ  Στυλίδας- Υπάτης

3

Συλεούνης Στυλιανός

Μέλος Π.Ο. ΚΠΕ Στυλίδας-Υπάτης

4

Αγγελής Κωνσταντίνος

Μέλος Π.Ο. ΚΠΕ Στυλίδας-Υπάτης

5

Κουραβάνας Γεώργιος

Μέλος Π.Ο. ΚΠΕ Στυλίδας-Υπάτης

6

Καραγκούνης Γεώργιος

Μέλος Π.Ο. ΚΠΕ Στυλίδας-Υπάτης

7

Ιωάννα Ντίνου

Υπεύθυνη Π.Ε. Β/θμιας εκπ/σης  Γ΄ Αθήνας

8

Ελένη Νιάρχου

Υπεύθυνη Π.Ε. Α/θμιας εκπ/σης  Γ΄ Αθήνας

                              

Πίνακας 2.  Συντονιστών-διοργανωτών ημερίδας

A/A

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΙΔΙΟΤΗΤΑ

1

Παπαγεωργίου Μαρίνα

Υπεύθυνη   ΚΠΕ  Στυλίδας-Υπάτης

2

Κουτμάνης Παναγιώτης

Αν. υπεύθυνος ΚΠΕ  Στυλίδας- Υπάτης

3

Συλεούνης Στυλιανός

Μέλος Π.Ο. ΚΠΕ Στυλίδας-Υπάτης

4

Αγγελής Κωνσταντίνος

Μέλος Π.Ο. ΚΠΕ Στυλίδας-Υπάτης

5

Κουραβάνας Γεώργιος

Μέλος Π.Ο. ΚΠΕ Στυλίδας-Υπάτης

6

Καραγκούνης Γεώργιος

Μέλος Π.Ο. ΚΠΕ Στυλίδας-Υπάτης

7

Δανιήλ Δήμητρα

Υπεύθυνη οργανωτικής υποστήριξης

 

Πίνακας 3: ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

 

ΑΠΟ ΤΗΝ Β/ΘΜΙΑ

1

ΦΩΤΕΙΝΗ

ΣΤΑΝΗΜΕΡΑΚΗ

1ο

ΕΠΑΛ

ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

2

ΕΛΙΣΑΒΕΤ

ΒΑΣΙΛΟ

ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ

1ο

ΕΠΑΛ

ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

2

ΙΩΑΝΝΗΣ

ΠΑΠΠΑΣ

1ο

ΕΠΑΛ

ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

4

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

ΓΕΩΡΓΑΚΙΛΑΣ

2ο

ΕΠΑΛ

ΙΛΙΟΝ

5

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ

ΦΙΝΤΖΟΥ

1ο

ΕΠΑΛ

ΑΙΓΑΛΕΩ

6

ΕΛΕΝΗ

ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΥ

1ο

ΕΠΑΛ

ΑΙΓΑΛΕΩ

7

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ

ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ

6ο

ΛΥΚΕΙΟ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙOY

8

ΙΩΑΝΝΗΣ

ΟΡΦΑΝΟΣ

3ο

ΛΥΚΕΙΟ

ΑΙΓΑΛΕΩ

9

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΦΑΤΣΕΑ

13ο

ΛΥΚΕΙΟ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙOY

10

ΕΛΕΝΗ

ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

1ο

ΛΥΚΕΙΟ

ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑΣ

11

ΕΥΛΑΛΙΑ

ΠΑΠΑΗΛΙΟΥ

1ο

ΛΥΚΕΙΟ

ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑΣ

12

ΕΥΘΥΜΙΑ

ΚΑΡΑΜΠΑΛΗ

1ο

ΛΥΚΕΙΟ

ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑΣ

13

ΕΥΑΝΘΙΑ

ΜΑΥΡΟΥΛΕΑ

1ο

ΛΥΚΕΙΟ

ΧΑΪΔΑΡΙOY

14

ΧΡΙΣΤΙΝΑ

ΝΤΟΡΤΖΑΚΗ

3ο

ΛΥΚΕΙΟ

ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

15

ΒΑΣΙΛΙΚΗ

ΞΑΝΑΛΑΤΟΥ

3ο

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

16

ΕΛΕΝΗ

ΜΑΡΚΟΠΟΥ

10ο

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΙΛΙΟΝ

17

ΠΟΛΥΤΙΜΗ

ΘΕΟΔΩΡΙΔΟΥ

9ο

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙOY

18

ΘΕΟΔΩΡΟΣ

ΧΡΙΣΤΟΦΙΛΗΣ

9ο

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΑΙΓΑΛΕΩ

19

ΚΡΙΣΤΑ

ΚΡΙΜΙΤΖΑ

4ο

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΧΑΪΔΑΡΙOY

20

ΘΕΟΔΩΡΟΣ

ΣΕΙΝΤΗΣ

4ο

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ

21

ΣΟΦΙΑ

ΜΙΧΟΥ

2ο

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ

22

ΑΝΘΗ

ΠΕΡΙΚΟΥ

2ο

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ

23

ΧΡΥΣΟΥΛΑ

ΓΑΛΑΝΗ

10ο

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙOY

24

ΣΟΦΙΑ

ΛΥΜΝΩΤΟΥ

2ο

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑΣ

Το ΚΠΕ Στυλίδας-Υπάτης θα καλύψει από το τεχνικό του δελτίο:

-Τις δαπάνες για γεύμα,  όλων των συμμετεχόντων στην ημερίδα (επιμορφωτών, επιμορφούμενων, διοργανωτών).

-Τα έξοδα για  νερό, χυμούς , βουτήματα, σνακς κλπ, για όλους τους συμμετέχοντες,  καθώς και τα υπόλοιπα έξοδα του σεμιναρίου (αναλώσιμα υλικά, εκπαιδευτικό υλικό).

- Τις δαπάνες μετακίνησης  στα πεδία, των μελών του ΚΠΕ, με Ι.Χ.  αυτοκίνητα για τη μεταφορά υλικού.

-Δεν θα καλυφθούν δαπάνες μετακίνησης των επιμορφούμενων εκπαιδευτικών

καθώς και ωριαία αποζημίωση των εισηγητών.

Παρακαλούμε για την έγκριση μετακίνησης των παραπάνω εκπαιδευτικών και πραγματοποίησης της  ημερίδας .  

                                                                                                                                                                    

 

 

                                                                   Η υπεύθυνη του Κ.Π.Ε. Στυλίδας-Υπάτης